Звіт ЦАХАЛу про бійню в кібуці Нір-Оз: шість годин до появи першого солдата
14 березня ЦАХАЛ опублікував звіт оперативного розслідування бою у кібуці Нір-Оз у «чорну суботу» 7 жовтня 2023 року. Внутрішнє розслідування того, що відбувалося в кібуці, завершено, його результати представлені членам громади кібуцу Нір-Оз та сім'ям загиблих. В результаті атаки терористів на кібуц загинула 41 особа, і 76 людей було викрадено і викрадено в сектор Гази. 14 із них досі перебувають у полоні. Серед убитих та викрадених були громадяни Таїланду та Танзанії.
На момент нападу у кібуці перебували 386 мешканців та гостей. За даними розслідування, на кібуц Нір-Оз у «чорну суботу» 7 жовтня напали близько 100-130 організованих бойовиків ХАМАС та сотні (від 300 до 530) неорганізованих нападників із сектору Гази.
Бій у кібуці Нір-Оз відрізняється від боїв, розслідування яких раніше було опубліковано ЦАХАЛом, важливим фактом: терористи перебували у кібуці шість годин, перш ніж прибули перші сили безпеки. Жителі Нір-Оз, які відчайдушно волали про допомогу всіма доступними їм засобами, були абсолютно беззахисні.
Результати розслідування було підсумовано колишнім начальником Генерального штабу ЦАХАЛу генерал-лейтенантом Герци А-Леві, його звіт подано міністру оборони Ісраелю Кацу
Розслідування тривало близько десяти місяців, воно включало багато годин слухань, в ході яких жителі кібуца Нір-Оз, бійці загону місцевої самооборони («китат коненут»), члени команди надзвичайної ситуації («цевет хірум ішуві»), командири і бійці різних підрозділів ЦАХАЛа. Було зібрано та проаналізовано сотні записів як відкритого, так і секретного зв'язку, а також повідомлення, звіти та розвідувальні матеріали. Слідча група склала чітку картину послідовності подій у кібуці та провела ретельне розслідування ключових питань, пов'язаних із функціонуванням ЦАХАЛу у цьому інциденті. Слідча група визнає, що оскільки йдеться про складні та комплексні обставини, деякі деталі можуть бути відсутніми, і сподівається, що прогалини в інформації будуть згодом заповнені.
У пролозі до звіту наголошується, що в документі викладено послідовність подій у кібуці Нір-Оз та його околицях, а не всіх подій, що передували нападу, оскільки для цього призначено основні розслідування. Слідчі вивчили кожен випадок вбивства та викрадення, однак у звіті не деталізуватимуться ці події з бажання зберегти конфіденційність мешканців, які перенесли вкрай важкі події.
Слідча група визначила чотири ключові питання у своїй роботі:
1. Яка послідовність подій у кібуці Нір-Оз та його околицях?
2. Чому така велика кількість терористів прибула саме в кібуц Нір-Оз?
3. Чому сили секторального батальйону не змогли зупинити ворога?
4. Чому сили резерву не прибули вчасно, що могло вплинути на результати нападу?
Що сталося у кібуці Нір-Оз:
Кібуц Нір-Оз знаходиться у зоні відповідальності південної територіальної бригади дивізії «Газу» під командуванням штабу Південного військового округу. На той час у цьому секторі був розміщений батальйон «Кісуфім» бригади «Голані»
У районі кібуца Нір-Оз того дня займала позиції рота «Нірім» бригади «Голані», база якої знаходилася приблизно за три кілометри на південь від Нір-Оз, а також там знаходилася бронетанкова бойова група, що включає два танки та бронетранспортер.
У самому кібуці був загін швидкого реагування («китат коненут»), під час нападу в Нір-Оз були присутні сім із дев'яти бійців загону, включаючи координатора безпеки кібуца, а також кілька цивільних з особистою зброєю (пістолетами).
Вранці 7 жовтня 2023 року розташовані в секторі збройні сили о 05:34 були приведені у стан готовності згідно з наказами та відомою на той момент оцінкою ситуації. Вивчивши інструктаж, який дав у зв'язку командир сектору, слідча група встановила, що всі сили сектора абсолютно не були обізнані про те, що має статися.
О 06:29 ХАМАС розпочав несподіваний масований вогневий залп по всьому сектору, скувавши сили батальйону на позиціях. Паралельно з ракетним обстрілом у десятках місць бойовики прорвали загородження вздовж усього сектора, і через ці проломи проникли сотні терористів на автомобілях, мотоциклах та пішки.
На самому початку атаки терористи принесли з собою величезну кількість зброї, у тому числі кошти, призначені для нейтралізації системи збору інформації ЦАХАЛу, дрони з вибухівкою, протитанкова зброя та безліч вибухових пристроїв – це не рахуючи вогнепальної зброї. Протягом кількох хвилин бійці ЦАХАЛу, що знаходилися в секторі, були втягнуті в бойові зіткнення по всій ширині сектора і відбивалися проти добре організованої атаки, перебуваючи у значній чисельній меншості.
З початком ракетної атаки о 06:29 у кібуці Нір-Оз спрацювала система сповіщення про обстріл «Цева Адом», і кибуцьці увійшли до захищених приміщень. Одночасно з цим танкова бойова група почала рухатися у напрямку роздільного загородження.
Відразу після початку атаки спостерігачки повідомили про проникнення терористів різними траєкторіями прориву, терористи знищили та знешкодили безліч засобів збору інформації
О 06:42 командиром бригади Південного округу було оголошено стан війни.
Координатор безпеки кібуца Нір-Оз підняв загін швидкого реагування через тривогу о 06:43. О 06:49 перші терористи прорвалися на територію кібуца через північні ворота, потім через ворота Керем та через південні ворота.
Перша перестрілка з терористами сталася в північній частині кібуца Нір-Оз о 06:52, перше вбивство в кібуці сталося приблизно через п'ять хвилин після цього близько 06:57.
О 06:55 до воріт кібуца під'їхав автомобіль, в якому перебували ті, хто втік з фестивалю PsyDuck, який проводився неподалік кібуца. Вони сподівалися знайти у кібуці укриття від терористів та ракетних обстрілів. Згодом під'їхали ще два автомобілі, пасажири яких було вбито терористами. Усього біля в'їзду в кібуц Нір-Оз було вбито шестеро цивільних, які прибули з фестивального майданчика PsyDuck.
Через кілька хвилин після тривоги деякі бійці «китат коненуть» та озброєні громадяни на допомогу до них, які не є членами загону швидкого реагування, вийшли зі своїх будинків і приблизно протягом двох годин вони вели бій проти терористів. (Згідно з опублікованими ЦАХАЛом графіками, на територію кібуца після 06:49 проникли більше 125 добре озброєних організованих бойовиків, і до пікового моменту бою, що припадав приблизно на 10:00-10:30, в кібуці знаходилося від 400.000). .
О 07:06 із розташованої в секторі роти було віддано наказ про розміщення військ у напрямку від кордону, з упором на відображення загрози населеним пунктам. Приблизно через чверть години біля будівлі «Бейт а-Лаван» (будівля школи періоду Британського мандату, з 2000 року член кібуца Нір-Оз Хаїм Пері перетворив це місце на художню галерею і сад скульптур. Розташоване в центрі сільгоспугідь між кібуцами Нір-Оз і Нірі.
У період між 07:00 та 08:00 у соціальних мережах кібуца було опубліковано безліч повідомлень від мешканців, які побачили терористів та почули стрілянину в різних частинах Нір-Оз. Почали надходити перші повідомлення про вбитих
О 07:28 відправлено повідомлення про звуки стрілянини з району, де мешкали іноземні робітники, у цьому районі сталося перше вбивство. Загалом у кібуці Нір-Оз було вбито 12 іноземних робітників з Таїланду та Танзанії, п'ятеро викрадено і викрадено в сектор Гази.
Близько 08:30 розпочалися перші викрадення з будинків, розташованих поблизу воріт Керем.
У період між 07:14 і 08:00 загін швидкого реагування прочухав район «Еліпса», вступивши в бойовий зіткнення з терористами в районі клініки. Пізніше в цьому районі було виявлено тіло одного з бійців «китат коненут», який загинув у бою з терористами.
Близько 08:40 загін швидкого реагування вів бій у районі перехрестя А-Пахим, у цьому бою було поранено більшість бійців «китат коненут». Бій завершився приблизно о 09:00 і таким чином фактично завершився організований опір у кібуці. (Відповідно до опублікованих ЦАХАЛ графіків, у цей період на території кібуцу Нір-Оз знаходилося приблизно 200 терористів – і все ще жодного солдата. – прим. ред. ). З цього моменту сталося кілька окремих зіткнень жителів кібуца, які мали особисту зброю, з добре озброєними терористами. У звіті наголошується, що незважаючи на те, що терористи були в переважній більшості, бійці загону швидкого реагування не відступили, вони прагнули контакту з противником, вбивали терористів і билися тривалий час, доки не були поранені або вбиті.
З моменту фактичного припинення організованої оборони на територію кібуца Нір-Оз прибуло багато палестинців, більшість з яких не були бойовиками терористичних організацій. Вони приєдналися до терористів, які прибули раніше, і робили вбивства, викрадення, підпали і грабежі по всій території кібуца.
О 09:22 прибув перший бойовий гелікоптер і атакував на південь від дороги, що веде із сектора Гази до кібуцу, ідентифікувавши концентрацію з кількох десятків терористів. Рішення розпочати бій далося екіпажу нелегко, оскільки вогонь довелося вести на нашій території, і з цього приводу спалахнула суперечка. Намагаючись вогнем відрізати шлях терористів до кібуца, вертоліт, що знаходився на малій висоті, був підбитий терористами, вимушено покинув район атаки і здійснив аварійну посадку в Хацерім
У ході подальших боїв було ще чотири вильоти бойових гелікоптерів, які вели вогонь по дорозі та знищили безліч терористів. На жаль, від цього вогню постраждали також викрадені кибуцьки, яких терористи відвозили до сектору Гази, одна жінка загинула.
Починаючи з 09:45 надійшло багато повідомлень, як у внутрішніх чатах кібуца, так і в групі керівників команд надзвичайної ситуації («цілє хірум ішуві») всієї регіональної ради Ешколь, про підпали будинків ізраїльтян терористами ХАМАСу.
О 09:55 до північних воріт кібуца Нір-Оз прибув танк, і його екіпаж повідомив про наявність терористів біля в'їзду в кібуц. Танк випустив терористами два снаряди, повідомивши, що ліквідував їх. Екіпаж доповів також, що ідентифікував усередині кібуца інших терористів. Цей танк із самим початком подій вступив у бій з терористами біля роздільного загородження і був пошкоджений, один із членів екіпажу був поранений та евакуйований. Командир екіпажу, незважаючи на те, що теж був поранений і незважаючи на пошкодження танка, боровся. Згодом танк було виведено з ладу.
Танк не увійшов на територію кібуца – приблизно через 10 хвилин командир танкової роти повідомив, що прямує до роздільної загородження для евакуації бронетранспортера, на який деруть терористи, і командир танка вирішив приєднатися до нього. Танки вбили безліч терористів біля паркану та на його околицях.
Протягом усіх годин терористичної атаки члени кібуцу приватно і керівник команди екстреної ситуації через регіональну раду та через інші інстанції повідомляли про ситуацію в кібуці. Але ні на цьому етапі, ні в наступні години в штабах не зуміли сформувати чітку картину Нір-Оз, що відбувається в кібуці.
Жителі кібуца довгі години залишалися замкненими у своїх будинках у захищених кімнатах, вони чули, як терористи влаштовують різанину та грабують будинки, вони чули терористів у своїх власних будинках. Мешканці кібуца намагалися своїми тілами утримати ручки захищених кімнат («мамадів»), щоб не дозволити терористам увійти. Бойовики стріляли через двері – багато жителів кибуців було поранено. Були випадки, коли людям вдалося утримати оборону та не пропустити терористів, були також випадки, коли бойовикам вдалося прорватися до захищеної кімнати, і тоді вони вбивали беззахисних людей чи викрадали їх.
Близько 12:30, приблизно через шість годин з початку атаки, останній терорист покинув кібуц (час встановлено заднім числом).
Приблизно о 13:10 до кібуца Нір-Оз прибула перша група поліцейського спецназу ЯМАС («ехідат містаравім МАГАВ»). Після неї прибули сили спецназу «Егоз», спецназу ВМС «Шайєтет-13", а потім і спецназ Генштабу ЦАХАЛу («сайєрет маткаль»). Військовослужбовці та співробітники поліції провели прочісування території кібуцу, евакуювали мешканців будинків і не побачили терористів, що діють у районі. Увечері до кібуцу прибули додаткові сили ЦАХАЛу, які приєдналися до перевірки території Нір-Оз та евакуації мешканців
Чому в кібуц Нір-Оз прибула така величезна кількість терористів?
Атакуючі кібуц Нір-Оз ділилися на два типи сил: організовані сили, що складаються зі спецназу ХАМАСа («Нухба»), і стихійний натовп палестинців, більшість з яких не належала до терористичних організацій, вони самоорганізувалися як за заохочення та вказівок, так і біжа.
З не з'ясованих досі причин у Нір-Оз прибули чотири взводи «Нухби» замість одного, їх бойовики були відмінно озброєні та забезпечені боєприпасами, вони підпорядковувалися командуванню та контролю за раціями, вони також вивчили ретельно складені організовані інструкції. Нір-Оз атакували організовані сили з приблизно 100-130 терористів.
Крім сил «Нухби», у кібуц Нір-Оз вже вранці вторглися десятки і сотні «мирних жителів», які не належать до терористичних організацій. Це сталося з таких причин:
– Керівництво ХАМАС підбурювало та заохочувало мешканців сектору увірватися до ізраїльських населених пунктів. О 08:00 командир військового крила ХАМАСу Мухаммад Дейф у соціальних мережах опублікував заклик: «Кожен, у кого є зброя, нехай виходить, бо настав його час. сторінку». З'ясувалося, що ідея вивести маси палестинців для вбивств, викрадень та пограбування була частиною організованого плану.
– Вороги відчували абсолютну безпеку та безкарність для вторгнення до Ізраїлю, загалом і до кібуцу Нір-Оз, зокрема. Серед мешканців сектору Гази переважали настрої, що палестинці повністю захопили прикордонний регіон і можуть безперешкодно дістатися Нір-Оз, оскільки в районі немає ізраїльських сил. Спалений палестинцями танк у районі роздільного загородження на дорозі, що веде в Нір-Оз, став для арабів символом і центром тяжіння, і терористи бачили, що натовп, позувавши і знущавшись над танком, продовжує прямувати дорогою в Нір-Оз прямо до кібуца.
Серед арабів панували настрої помсти, релігійного екстазу і сп'яніння перемогою, біля згорілого танка репортер передавав: «О Аллах, це день перемоги ісламу і чорна субота для євреїв. Це кібуци Хірбет-Хазаа (східна окраїна Хан-Юніса в південній. їжі повністю захопили їх».
Зазначається, що Хірбет-Хазаа – екстремістський хамасівський район, прилеглий до роздільної огорожі, і багато жителів цього району через проломи прагнули дістатися до палаючого танка та дороги на Нір-Оз. Кількість неорганізованих терористів, які прибули до Нір-Озу, слідча група оцінила у кілька сотень – між 300 та 530 терористів
Чому розгорнутий у секторі батальйон не зміг зупинити напад?
Ізраїльські військовослужбовці були зненацька захоплені сценарієм, до якого вони зовсім не були готові.
Батальйон готувався до сценарію одного проникнення у своєму секторі та до екстремального сценарію – два проникнення, оскільки за оперативною оцінкою територіальної бригади у гіршому випадку очікувалися два прориви терористів у цьому районі. Ізраїльські військовослужбовці не були підготовлені та не відпрацьовували дії за сценарію масштабу 7 жовтня.
Насправді сили секторального батальйону між 06:30 та 06:42 мали впоратися з 14 одночасними проривами терористів по всій ширині сектора, по 14 траєкторіях рухалися сотні чудово озброєних і здебільшого моторизованих (забезпечених транспортом) терористів. Відразу після проникнення терористів на територію Ізраїлю почалися бої між ними та ізраїльськими військовослужбовцями.
Сили секторального батальйону були розгорнуті відповідно до наказів та оцінки ситуації до ранкової готовності, їм не дали жодних попереджень та жодних уточнень напередодні вночі. Раптова атака ХАМАС почалася масованим і тривалим ракетним обстрілом, спрямованим на бази та військові розташування ізраїльських військ, вона продовжилася блискавичним наземним проникненням величезної кількості терористів на транспорті для нейтралізації ізраїльських сил. Паралельно з цим терористи проникли в населені пункти, поширилися дорогами та заблокували ключові перехрестя, тим самим ускладнюючи прибуття підкріплення.
Вже на початку бою багато командирів різних рангів, що діють у секторі, було поранено, ланцюжок командування та контролю впав. Заступник командира роти загинув поряд з галереєю «Бейт а-Лаван» близько 07:00, командир танкового взводу, який вийшов разом із ротовою бойовою бронетанковою групою до паркану, був поранений і викрадений терористами, а командири взводів були заблоковані в їдальні військовій базі і один з них. Таким чином, вже в першу годину атаки командна вертикаль впала, і військовослужбовці боролися самі собою.
В армії не було можливості провести впорядковану оцінку ситуації, оскільки сили батальйону боролися по всьому сектору, у тому числі розподільного паркану і на своїх позиціях. Немає жодних свідчень, що хтось їхній батальйон переговорювався з кимось із кібуца Нір-Оз для розуміння ситуації в кібуці, а оскільки на рівні секторального батальйону та роти не розуміли ситуацію в Нір-Оз, вони не повідомляли про неї командування бригади.
Слідча група підкреслює, що сили батальйону відважно боролися по всьому сектору і не припиняли боротьби, незважаючи на крах ланцюжка командування, багато хто продовжував боротися навіть пораненими і у випадках нестачі екіпажу. Батальйон зазнав величезних втрат 7 жовтня, військовослужбовцям вдалося захистити багато населених пунктів прикордонних із сектором Гази районів – але не всі. Нір-Оз опинився серед тих, куди допомога так і не дісталася
Слідча комісія висловила припущення, що якби навіть перед самим проривом батальйону надійшло попередження, це могло б зменшити збитки – як з погляду попереднього розуміння, що йде війна, так і щодо підготовки сил на позиціях та населених пунктах.
Слідчі виявили дві основні помилки у поведінці військовослужбовців у контексті Нір-Оз:
– Військовослужбовці мали зв'язатися з координатором безпеки кібуца Нір-Оз або з іншими посадовими особами населеного пункту, щоб з'ясувати ситуацію та допомогти командуванню бригади розставити пріоритети. Без отримання інформації знизу бригаді було складно сформувати оцінку ситуації про те, що відбувається у секторі.
Батальйон повинен був запобігти нейтралізації дослідницької бази («Махане МУП), у такому випадку він мав би резерв, який можна було б перекинути в Нір-Оз. Це питання вимагає більш ретельного розслідування як щодо тренувань і інструкцій, так і щодо позицій: поблизу паркану необхідно побудувати оборонні позиції, а не.
Спуск бронетанкової бойової групи до паркану був помилкою, при такій широкій атаці вірним було б направити бронетехніку для захисту населених пунктів, а не переправляти її до паркану. Проте слідчі наголошують, що швидке перекидання до паркану для знищення терористів під час прориву було провідною концепцією дивізії та бригади, такими були накази і відповідно до цієї концепції були натреновані сили. Тим не менш, у надзвичайній ситуації і особливо за відсутності чіткої картини того, що відбувається, слід дотримуватися основної місії: захисту населених пунктів та населення.
У звіті слідчої групи наголошується, що члени загону швидкого реагування кібуца («китат коненут») билися і виявляли витримку та винахідливість, поки не вибули з бою через поранення та загибель.
Однак важливо відзначити, що «китат коненут» кібуца був укомплектований нижче встановленого для нього стандарту. Тим не менш, у цьому сценарії без допомоги армії навіть у численнішого загону швидкого реагування не було б шансів вистояти проти такої кількості противника
Чому до кібуцу Нір-Оз не прибули сили підкріплення?
Терористи прорвалися майже до всіх населених пунктів навколишніх секторів Гази територій (Отеф Аза), вони дуже швидко оточили позиції і проникли в деякі з населених пунктів, встановили блокпости на дорогах і почали рухатися вглиб Ізраїлю. Ці дії дуже ускладнили для штабів розуміння ситуації та контроль над силами, унеможлививши перекидання підкріплення в населені пункти відповідно до серйозності ситуації.
У цих умовах сили ЦАХАЛу, яким вдалося дістатись району, зіткнулися з супротивником ще до того, як змогли доїхати до ділянки «А-Парса» – дороги, паралельної шосе 232 і провідної в селища Кісуфім, Ейн а-Шлоша, Нірім і Нір-Оз. У зв'язку з цим виникла критична затримка, яка призвела до того, що до кібуцу Нір-Оз збройні сили прибули лише після 13:00, і це було надто пізно.
Дуже небагато сил отримали конкретний наказ відправитися в Нір-Оз, вони намагалися дістатися кібуца, зіткнулися на перехрестях з терористами, вели бій і зазнали втрат.
Батальйонний резерв, який був піднятий по тривозі і направлений вранці до Південної бригади, прибув і боровся з терористами в районі перехрестя Маон приблизно о 09:45, але потім він був переправлений в інші населені пункти, а не в Нір-Оз, оскільки не було розуміння серйозності ситуації в Нір-Оз.
Інший підрозділ зумів зачистити перехрестя Маон від терористів, відкривши його для руху, але це було вже в пізній етап бою (11:45), група зазнала втрат, включаючи командира підрозділу. Підрозділ реорганізувався та отримав нові завдання. Додаткові сили в кінцевому рахунку прибули в Нір-Оз, але, як сказано вище, занадто пізно.
Загалом, жодний підрозділ із сил підкріплення, чи то організовані чи імпровізовані, не прибули в перші години атаки в район батальйону Кісуфім і не були спеціально направлені до Нір-Озу.
Провал командних штабів у розумінні тяжкості ситуації та кількості противника в Нір-Оз, важкі події, що відбуваються там, і повна відсутність у цій точці сил ЦАХАЛу були спричинені такими причинами:
а) Комплексний бій включав понад 60 вогнищ битв у населених пунктах та за їх межами, і було складно швидко зрозуміти, де відбувається найважчий випадок та відповідно розподілити пріоритет для підкріплення.
б) Командування та контроль впали від рівня роти до рівня дивізії.
в) Ланцюжок командування та контролю серйозно постраждав: командира південної бригади було вбито на початку боїв, заступника командира бригади було поранено по дорозі до бригади, заступника командира батальйону «Кисуфим» було поранено, позиції батальйону були під атакою, одного командира піхотного взводу було вбито, ще одного командира піхотного було вбито, ще одного командира піхотного було вбито, ще одного командира піхотного було вбито, ще одного командира піхотного було вбито, ще одного командира піхотного було вбито.
г) Штаби перебували під вогнем: на базу дивізії та бригади та в батальйонний табір у «Кісуфім» прорвалися терористи. Штаби вели бої, у деяких випадках терористи оточили командні пункти. Через терористи на дорогах було неможливо дістатися штабів батальйону, бригади та дивізії. Розгортання сил у «чорну суботу» було звичайним повсякденним розгортанням (і більшість військовослужбовців не перебували на ділянці, оскільки були відправлені у масову святкову відпустку з нагоди суботи та Сімхат Тора – прим. ред.), а не розгортанням у рамках підготовки до війни. На всіх рівнях, від бригади і до командування, не були укомплектовані підрозділи екстреного реагування, і перший годинник керувався і координувався дуже обмеженою кількістю військовослужбовців
д) Навіть коли були створені змінні штаби, виникла потреба синхронізувати їх між собою, і це було вкрай складно в реальному часі з урахуванням великої кількості подій та високої кількості постраждалих.
е) Цивільний ланцюжок прийняття рішень також був перевантажений у командному пункті регіональної ради, і там теж не змогли сформувати повну картину того, що відбувається, і не розуміли масштаби катастрофи в Нір-Оз. Командний пункт тилу в штабах також мав сформувати картину ситуації, але в перші години бою ці пункти команд не діяли.
Слідча група зазначила, що в режимі реального часу була можливість отримати інформацію, яка б вказала на критичну ситуацію в кібуці Нір-Оз, але через перераховані вище проблеми ця інформація не була отримана і не була доведена до штабів.
Існувала також оперативна інформація, отримана під час спостереження та висновків у ході переговорів між підрозділами бойової підтримки та бойовими вертольотами, однак різні підрозділи не змогли скоординуватися та перетворити цю інформацію на оперативні висновки про серйозність ситуації в Нір-Оз.
Слідчі зазначили, що частина інформації все ж таки потрапила до штабів: про те, що в Нір-Оз діють терористи і навіть відбуваються вбивства та викрадення людей, проте подібна інформація надходила і з інших атакованих населених пунктів, і було неможливо зрозуміти, що Нір-Оз перебуває у важчій ситуації, ніж інші кібуці та селища. Жителі Нір-Оз звали на допомогу знову і знову, але їхні прохання та заклики губилися в хаосі тисяч повідомлень.
На закінчення з цього питання:
1). У штабах знали, що у Нір-Оз знаходяться терористи, і що в цьому кібуці відбуваються акти вбивств, розправи та викрадення.
2). Штаби не розуміли, що те, що відбувається в Нір-Оз, на порядок більше за масштабом порівняно з іншими місцями, тому вони відправляли в Нір-Оз сили так само, як у будь-який інший населений пункт, який не був в оперативному фокусі.
3). Відправлені до Нір-Озу сили не змогли прибути вчасно через блокування супротивником доріг та перехресть. Сили, які змогли зрештою прибути, прибули надто пізно.
4). Головний провал усіх командних штабів, від рівня бригади до рівня Генерального штабу, полягав у нездатності сформувати картину, що допомогла б визначити пріоритети між різними населеними пунктами, а також у невикористанні існуючої інформації, що вказує на те, що Нір-Оз перебуває в безпрецедентно важкій ситуації. Якби ці процеси відбулися вчасно або в принципі, і Нір-Оз був би переміщений на вершину списку пріоритетів, можна припустити, що військовослужбовці прибули б у кібуц раніше і змогли б зменшити збитки, завдані кібуцу та його мешканцям
Основні висновки розслідування подій у кібуці Нір-Оз 7.10.23:
1. ЦАХАЛ не впорався зі своїм завданням захистити кібуц Нір-Оз, і збитки, завдані кібуцу, дуже серйозні.
2. 7 жовтня 2023 року майже чверть мешканців кібуцу Нір-Оз було вбито або викрадено. Приблизно третина всіх викрадених терористами того дня були жителями кібуцу Нір-Оз.
3. Провал ЦАХАЛу у захисті мешканців кібуцу Нір-Оз особливо великий, у тому числі й тому, що перші сили ЦАХАЛу змогли дістатися кібуцу лише після того, як його залишив останній терорист. Фактично, терористи здійснили свої наміри у кібуці майже безперешкодно.
4. У вкрай тяжких початкових умовах відбиття атаки розміщені в секторі підрозділи робили все можливе, героїчно билися, і багато хто з них загинув. Але вони не могли зупинити таку широкомасштабну раптову атаку.
5. «Кітат коненут» швидко організувалася і героїчно боролася, але бійці загону швидкого реагування були у чисельній меншості при багаторазово перевищує їх за кількістю та озброєнням противником. Бійці «китат коненуту» вступали в бій і билися протягом двох годин, і були перебиті.
6. Мешканці кібуца робили все можливе, і ті, хто зі зброєю в руках захищав свій будинок, і ті, хто боровся за ручку дверей укріпленої кімнати, запобігаючи проникненню терористів, і ті, хто передавав повідомлення, кликав на допомогу. Незважаючи на безпорадність і складність, протягом довгих годин люди чинили опір, як могли, і ніхто не приходив, щоб врятувати їх.
7. Слідча група зазначила, що провал армії щодо кібуца Нір-Оз не був тактичним чи моральним провалом: це був системний провал. Тобто військовослужбовці не зазнали невдачі в навігації до кібуца, не затрималися через страх чи невпевненість, не ухилялися від бою. Провал у тому, що командування не зрозуміло, що у Нір-Оз ситуація особливо важка, що відбувається різанина і викрадення у величезних масштабах, і тому командування не віддало кібуцу особливий пріоритет у відправленні підкріплення з допомогою інших місць.
8. Були й інші населені пункти, де ситуація була дуже тяжкою. Були й інші населені пункти, куди не прибула допомога вчасно. Але в жодному населеному пункті не було такого фатального поєднання найважчої різанини з одного боку та відсутності військових у кібуці з іншого боку. Це те, що сталося з Нір-Оз.
9. Наслідки обвалення систем командування та контролю, особливо на рівні бригади та дивізії, стали центральним фактором того, що картина ситуації не була сформована і в Нір-Оз не були спрямовані пріоритетні сили підтримки. Від командування та від Генштабу, які не знаходилися під прямою атакою, слід очікувати, що знаючи про серйозну ситуацію у підлеглих вони намагатимуться досягти справжньої картини ситуації, а не покладатимуться лише на доповіді. У звіті слідчої групи підкреслюється, що такий сценарій майже не виникав, і пробіл у цій навичці був виявлений лише постфактум, тоді як прагнення до отримання картини ситуації за будь-яку ціну є одним з основних принципів теорії командування та управління, і його відсутність призводить до провалу
Основні викладені уроки
– Необхідне створення військового опорного пункту на захід від Нір-Оз, він має захищати кібуц та бути бар'єром між ним та противником. Це конче необхідно через близькість кібуца до району Хірбет-Хазаа.
– Необхідно суттєво зміцнити населені пункти у сфері озброєнь – це системний урок для всіх населених пунктів прикордонних територій. Слідча група рекомендує озброїти близько 10% жителів населених пунктів, щоб щонайменше 50 озброєних людей змогли захищати селища у надзвичайній ситуації до прибуття армії.
– Додаткові рекомендації стосуються здатності формувати картину ситуації при надзвичайних подіях та при краху командування та управління; готовності сил та оперативних процесів під час переходу від рутинної готовності до війни; уроків про методи та можливості збору інформації на кордонах, а також інші тактичні питання.
– Проведене слідчою групою розслідування стосувалося подій у кібуці Нір-Оз та його околицях, але в ньому також піднімаються системні висновки щодо підготовки сил перед раптовою атакою, необхідності підтримувати стійкість та здатність адаптуватися до сценаріїв, що відрізняються від очікуваних, щодо необхідності проведення структурних навчань та оперативних навичок. пості вони змогли швидко оговтатися і завдати удару у відповідь.
Звіт завершують вибачення від імені ЦАХАЛу перед спільнотою кібуца Нір-Оз за провал, який забрав так багато життів і завдав такого нестерпного болю безлічі сімей